Кинезитерапия след раждане цезарово сечение
Кинезитерапия след раждане цезарово сечение интересна публикация с програма и упражнения за възстановяване.
Кинезитерапия след раждане цезарово сечение
След раждането на детето жената трябва да се възстановява физически и психически и да се върне максимално бързо към предишния си ритъм на ежедневие.
Това най-ефективно става с помощта на системни занимания и упражнения за кинезитерапия след раждане цезарово сечение:
- постепенно физическо натоварване в първите 6-8 седмици;
- спазване на определени модели на движение;
- спазване на специфични противопоказния.
Освен с възстановяването на различните органи и системи, след силните възбудни процеси по време на раждане и самите изменения които са настъпили по време на целия период на бременност, родилата жена трябва да се съобрази и с това, че цезаровото сечение е вид коремна операция. Това налага по-постепенно натоварване и спазване на определени изисквания заради наличния оперативен шев. В никакъв случай не се препоръчва продължително залежаване и обездвижване, освен ако няма допълнителни усложнения.
Кинезитерапия след раждане цезарово сечение последователност
В първите дни след раждане с цезарово сечение се набляга на:
- Внимателни движения в леглото без усуквани и резки обръщания;
- Внимателно ставане и връщане в леглото през страничен лег и бавно спускане и повдигане на долните крайниците, тъй като това напряга коремна стената значително;
- При кашляне, кихане и смеене, да се придържа шева и по възможност прибиране и напрягане на коремната стената;
- Кратки разходки в болничното заведение;
- Постепенно да се покачва нивото на активност, с достатъчно почивки между дейностите;
- При възможност да се приема помощ за грижа за бебето;
- В първите 6 седмици да не се повдига нищо по-тежко от самото новородено и въобще нещо тежко в първите 3 месеца;
- Стягане на мускулите на тазовото дъно (перинеума), преди повдигане и местене на бебето.
Упражнения по кинезитерапия след раждане, които са подходящи в първите няколко седмици:
Упражнения за тазовото дъно
Първоначално от тилен лег, по-нататък и от стоеж, се изпълняват бързи (1сек) или по-продължителни (10сек) контракции на мускулите на тазовото дъно. Усещането е за придърпване на мускулите навътре към таза или стискане за задържане на урината. Повтаря се 10 пъти, няколко пъти на ден. Също е добре, това стягане и задържане да се включва постепенно в ежедневните дейности.
Напрягане на дълбоката коремна мускулатура
Напречния коремен мускул, която е важна за стабилността на гърба и таза и прибиране на кормената стена, преди да се започнат същинските коремни преси. Отново първоначално се започва от положение тилен лег като постепенно се преминава към изпълнение от седеж и стоеж и по време на ежедневни дейности. Коремната стена се придърпва навътре към гръбначния стълб и статично се напряга, без да се задържа дишането или да се местят рамената. Движението е много малко, може да се насочва с тактилен усет на пръстите поставени върху мускула.
Дихателни упражнения
Гръдно,коремно, смесено дишане, в комбинация с движение на крайниците, от различни подходящи изходни положения.
Леки кратки разходки
В бавно темпо, равен терен, без носене на излишен товар
Правилни пози
Особено внимание се обръща на обучение в заемане на правилни пози при кърмене, при смяна на памперса, при навеждания, които трябва да се заместят с клякания, при повдигане на бебето, така,че да не се тегли шева и да не се претоварва гърба.
Като цяло при добро общо състояние и системност на изпълнение на гореизброените упражнения, натоварването постепенно се покачва. За възвръщане към изпълнение на нормални физически упражнения може да се започне към 6та-8ма-10та седмица, според индивидуалното темпо. Включват се упражнения за седалище, бедра, коремна, гръбна мускулатура.
По-нататък може да се даде и леко дозирано съпротивление чрез ластици, пясъчни торбички, гирички. Постепенно се намаляват почивките и се вдига темпото, за трениране и на аеробните възможности и редуциране на телесното тегло. Може да се включи каране на колело, продължителни разходки по неравен терен.
За сериозни аеробни натоварвания и дейности свързани със скокове, подскоци, бягане, става към 5ти-6ти месец, когато се очаква и жената вече постепенно да е възвърнала физическата си активност на изходното равнище преди бременността.
Полезно и интересно видео за мен като кинезитерапевт, може да видите във видео канала ми за кинезитерапия кинезиотейпинг и гимнастика за здраве
Видовете кинезитерапия които предлагаме може да видите в страницата ни УСЛУГИ
За интересни и полезни материали може да посетите сайта ми за ГИМНАСТИКА ЗА ЗДРАВЕ
Още полезни и интересни материали за кинезитерапия, може да намерите в нашите ПУБЛИКАЦИИ
За връзка с нас, моля използвайте КОНТАКТИ